De koning zonder kroon

De koning zonder kroon

Cover Hardcover
Taal NL
Tekenaars Carbos Toni
ISBN nummer 9789493471399
Collectie De koning zonder kroon
Formaat 195 x 265
Pagina's 112
Afmetingen 195 x 265
Trefwoorden Avontuur
Verschijningsdatum 23-04-2026
Pre-order: 23 april 2026 Stripweb prijs: 29,95
De koning zonder kroon beschikbaar vanaf 23 april

Laat uw e-mailadres achter en ontvang een mailtje van zodra deze beschikbaar is!

Omschrijving

In april 2026 brengt Uitgeverij Lauwert de strip De koning zonder kroon uit: een meeslepende graphic novel die het schaakbord omtovert tot een arena in de Koude Oorlog met intriges en psychologische oorlogsvoering. De Catalaanse auteur Toni Carbos verzorgde de tekeningen én het scenario van dit verhaal, gebaseerd op een roman van Javier Cosnava. Het vertelt een van de merkwaardigste hoofdstukken uit de schaakgeschiedenis: het WK schaken van 1978 in de Filipijnen. 


Koude Oorlog in Baguio City 


We bevinden ons in Baguio City, waar op 17 juli 1978 het wereldkampioenschap schaken begint. Twee mannen nemen plaats aan het bord, maar het is duidelijk dat er meer op het spel staat dan een sporttitel. 
Aan de ene kant staat Viktor Kortsjnoj, de ervaren uitdager die de Sovjet-Unie ontvluchtte en vanuit ballingschap de confrontatie aangaat. Aan de andere kant: Anatoli Karpov, de jonge kampioen en uithangbord van het Sovjetregime. Elke zet wordt beladen met symboliek: winnen betekent prestige, macht en in het wereldbeeld van die tijd bijna een ideologische overwinning. 
Carbos toont hoe deze match niet alleen op het bord wordt uitgevochten, maar ook achter de schermen. Teams van grootmeesters, officials en allerlei “specialisten” cirkelen rond de spelers. Beschuldigingen, intimidatie en psychologische spelletjes stapelen zich op, alsof geheime diensten en propagandamachines mee aan zet zijn. 


Een tweede verhaal: misdaad, geheugen en passie voor schaken 
Parallel ontvouwt zich een fictieve thrillerlijn rond Benjamin Faure-Rojo, een Franse luitenant die sinds 1945 gevangen zit voor een drievoudige moord. Hij beweert onschuldig te zijn en vooral: hij herinnert zich niets van wat er werkelijk gebeurde. Schaakpartijen zijn jarenlang zijn houvast in de gevangenis, tot hij op een foto bij een krantenartikel over het WK een gezicht herkent: MC Melvin Cobb, een vroegere celgenoot. 
Die ontdekking zet alles in beweging. Benjamin grijpt een laatste kans om zijn verleden te ontrafelen. Zo ontstaat een spanningsboog waarin sportgeschiedenis en detective elkaar steeds dichter benaderen met een web van motieven, toeval en manipulatie. 


Tekenstijl die perfect past bij de tijd 
Visueel kiest Carbos voor een heldere, leesbare lijn met een warm kleurenpalet dat de zwoele Filipijnse sfeer tastbaar maakt. De paginabouw is strak en ritmisch, wat mooi aansluit bij het strategische karakter van schaken: denken, wachten, toeslaan. Het resultaat is een strip die tegelijk toegankelijk en geladen aanvoelt, alsof je als lezer zelf in de zaal zit, tussen het publiek, terwijl elk detail betekenis krijgt. 
De koning zonder kroon is daarmee niet alleen een verhaal voor schaakliefhebbers, maar voor iedereen die houdt van historische spanning, psychologische duels en mysteries die langzaam openbreken. In april 2025 ligt deze fascinerende titel bij Lauwert in de winkel, een strip waarin elke zet telt en niemand volledig onschuldig lijkt.